A taknyos időszak megelőzése és átvészelése

Mit tudsz tenni otthon, hogy megelőzd, vagy átvészeld a megfázásos időszakot?

12/19/20248 min read

Ilyenkor, a hideg beálltával aki közösségbe jár, bizony fokozottan ki van téve a vírusos-, bakteriális fertőzéseknek. Nagyon sok gyerek küzd légúti betegségekkel ebben az időszakban és ha még nincs abban a korban, hogy egyedül lehessen hagyni, a szülőnek meg kell oldani a felügyeletet, ami plusz teher. Így az első, amire mindenképpen figyelni kellene az a megelőzés.

Ha már benne vagyunk, akkor viszont rengeteg házi módszer létezik a gyógyításra. Magyarországon nagyon elterjedt, hogy minden aprósággal felkeressük a háziorvosunkat/ gyerekorvosunkat. Kicsit el vagyunk kényeztetve ilyen szempontból, mert állandó az orvosok rendelkezésre állása, viszont mivel minden bajunkkal azonnal odamegyünk, rengetegen vannak, rengeteget kell várni. (Vannak országok, Európában, ahol hónapokra előre kapsz csak időpontot az orvoshoz, addig max. az asszisztens felír neked valamit. Mire az orvoshoz kerülsz, addigra jó eséllyel meg is gyógyultál… vagy nem.)

Tehát az esetek nagy részében otthon is kezelhető betegségekről van szó, orvost csak akkor kellene felkeresni (most a megfázásos tünetekről beszélek), amikor 10 napnál tovább tart a betegség, vagy 3 napon túl is fennálló magas láz van (38,5 fok felett). Szülőként tudnunk kell kezelni ezeket a betegségeket, mert sokszor szükségtelen, vagy nincs is lehetőségünk állandóan az orvoshoz szaladgálni.

Ebben a bejegyzésben a taknyolós időszakra vonatkozó, számunkra bevált házi módszerekről, táplálékkiegészítőkről fogok beszélni. Természetesen nem lehet mindent gyógyszerek nélkül kikúrálni, szerintem ebben sem kell szélsőségesnek lenni, ha kell a gyógyszer, hát kell, de mindenképp meg kell próbálni.

Először otthoni módszerekről írok, aztán, leírom, milyen vitaminok, táplálékkiegészítők, gyógyszerek váltak be nekünk (nem célom a reklámozás).

Megelőzés:

Mi már szeptemberben elkezdjük a megelőzést (idén, nem mondom, hogy nem volt taknyolás, de semmi súlyos, összesen eddig 1 napot maradtak itthon a gyerekeim, köhögés miatt).

Amit szeptembertől szedünk (eleinte heti, majd heti 2-3x, a tél beálltával pedig naponta):

C-vitamin: immunerősítő, csökkenti a megfázás kialakulásának kockázatát, gyorsítja a gyógyulást betegség esetén.

Természetes források: citrusfélék (narancs, citrom, grapefruit), zöldségek (paprika, brokkoli).

D-vitamin: elsődleges forrása a napfény, így a hűvösebb idő beálltával, érdemes pótolni. Kutatások szerint a rendszeresen szedett D-vitamin csökkentheti a légúti fertőzések előfordulását. Segíti az immunműködést és gyulladáscsökkentő hatása van, így fontos vitamin a megelőzésben, továbbá mérsékli a tüneteket meglévő megfázás esetében.

Természetes források a napfényen kívül: zsíros halak, tojássárgája.

Multivitamin: sokféle létezik, ki kell tapasztalni, hogy melyik válik be igazán, mert sok közülük olyan kis mértékben tartalmazza a fontos összetevőket, hogy igazából semmilyen hatása nincsen.

Probiotikum: több tanulmány kimutatta, hogy a probiotikumok rendszeres fogyasztása csökkentheti a megfázás előfordulását. Az immunrendszer nagy része a bélrendszerben található, ahol a bélmikrobák kulcsszerepet játszanak az immunvédelemben. A probiotikumok elősegítik az egészséges bélflóra fenntartását, ami erősíti az immunválaszt és csökkenti a gyulladásos folyamatokat. A probiotikumok javítják a légutak és a bél nyálkahártyájának integritását, ami megnehezíti a kórokozók behatolását a szervezetbe.

Természetes források: joghurt, kefir, savanyú káposzta.

Mindezek mellet fontos természetesen: elegendő alvás, időtöltés friss levegőn, napi szellőztetés otthon.



Amikor már beteg a gyermek

Minden felkészültségünk ellenére is találkozhat a gyermek a közösségben olyan kifinomult vírusokkal, amelyek leveszik a lábáról. Mit tudunk tenni otthon?

Első a pihenés. Ez fekvést jelent, a fekvés pedig nem egyenlő a tévézéssel, telefonozással mert az nem pihentet. Alvás, pihenés, esetleg olvasás. (Felnőtteknek is ajánlott kifeküdni a betgeséget. Gyakran esünk abba a hibába, hogy lábon hordjuk ki, ami a lezajlás időtartamának növekedéséhez, illetve komolyabb szövődményekhez is vezethet. Mérlegeljünk, mi a fontosabb: az egészség, vagy az elvégzendő munka, amit talán más is meg tud csinálni, amíg gyorsan meggyógyulunk.)

Folyadékbevitel növelése: ez segít a szervezetnek hidratáltnak maradni és a nyálkahártyát nedvesen tartani.

Mézes, citromos, gyömbéres tea: a méz antibakteriális, a gyömbér gyulladáscsökkentő hatású.

Házilag készült húsleves: itt a 4-6 órán át (akár egész estén át) lassú tűzön főtt levesre gondolok, aminek a meleg energiája az elsődleges erőssége.

Alma, fokhagyma, hagyma: egy almát, egy hagymát és pár gerezd fokhagymát felszeletelve vízben megfőzünk, leszűrjük és a vizet mézzel ízesítve teaként fogyasztjuk.

A fokhagymát nyersen is lehet enni, aki tudja, szintén antibakteriális hatású.

Nem baj, ha a betegség fennállása alatt a gyermek nem eszik, vagy csak keveset, a sok evés leterheli a szervezetet, kevesebb energiája marad a gyógyulásra.

Torokfájás:

Sós vizes gargalizálás (fél pohár vízben elkeverünk egy kis kanál sót): a só fertőtleníti a torkot.

Szintén fertőtlenít a propolisz: 1 teáskanál mézre 3 csepp propolisz nyugtatja és fertőtleníti a torkot.

A méz amúgy önmagában is jó a torokfájásra. (Ha tehetjük, keressünk termelői mézet, a boltiak a feldolgozás, pasztörizálás során (a hosszabb eltarthatóság végett) veszít a tápanyagtartalmából például a vitaminok, antioxidánsok és enzimek elvesztésével. Adalékanyagokat is tartalmazhat. A termelői mézet nem pasztörizálják.)

Zsíros kendő a torokra (pamut kendőre kenj egy kis állati zsírt, majd tedd a gyerek torkára, és tekerd be egy sállal). A zsír hőszigetelő tulajdonsága miatt melegen tartja a területet, a meleg pedig serkenti a vérkeringést, ami elősegíti a gyorsabb gyógyulást.

Aki nem szereti a zsír szagát, kamillateás kendőt is készíthet (kamillateába áztatott kendő).

Szükség esetén fertőtlenítő torokcukorka, Negro.

Orrdugulás:

Meleg sós vizes inhalálás: egy lábasban forralj vizet és tegyél bele 1-2 evőkanál sót (kb.1,5 l vízbe), egy pléd alatt inhaláljon vele a gyerek. VIGYÁZZ, hogy ne legyen túl forró, égési sérüléseket okozhat. Kisgyerekkel csinálhatjuk közösen, közben mesét olvasva például.

Ez felmelegíti az arc- és homloküregben lévő váladékot és segíti a könnyebb kiürülését.

Orrspray: legkíméletesebb a sima sós vizes spray, de szükség esetén lehet kapni gyerek orrsprayt is, csak ez utóbbinak ne vigyük túlzásba a használatát, mert sérülhet az orrnyálkahártya és könnyen rá is lehet függni.

Köhögés:

Száraz, porlasztott sós vizes inhalálás: talán ez a legjobb módszer a köhögésre. Porlasztós gépbe (inhalátor) teszünk salvus vizet és azzal inhalálunk, de gép hiányában, elmehetünk sóbarlangba, sóhomokozóba (Debrecenben több helyen is van: Nagyerdei sóklinika, Sómanó, Sóangyal sópince…).

Kakukkfűszirup: antibakteriális, gyulladáscsökkentő és nyákoldó, tehát elősegíti a váladék elfolyósítását, így könnyebben felszakad és távozik a tüdőből.

Házilag is elkészíthető, ha tudunk termeszteni néhány szálat a konyhakertben, vagy be tudunk szerezni vegyszermentesen (nekünk ez a változat van, hála édesanyámnak):

Kakukkfű szirup készítése lépésről-lépésre - A Kerti Tudástár

Így készítsünk házilag köhögésre való kakukkfűszirupot | Hobbikert Magazin

De patikában, bioboltban is beszerezhetőek jó minőségűek.

A már említett almás, hagymás fokhagymás lé is működik, vagy csak simán a mézes hagyma: 4-5 hagymát megfőzünk 1 liter vízben, átpasszírozzuk és mézzel ízesítjük. Melegen isszuk.

Cukros hagymalé: 3 közepes hagymát vékony karikára vágunk és egy laposabb tárolóban rétegezzük egy-egy vékony rétegnyi nádcukorral úgy, hogy az utolsó réteg a cukor legyen. Éjszakára menjen a hűtőbe, reggel pedig jól nyomkodjuk ki és szűrjük le. Köhögésre 1-2 teáskanálnyit alkalmazzunk.

Természetes szirupok: szerencsére már sokféle vény nélkül beszerezhető szirup közül válogathatunk, keressük mindig a lehető legtermészetesebbet.

Légtisztítás, párologtatás (alváshoz): sima sós vizet is párologtathatunk éjszaka a légzés könnyítésére, használhatunk légtisztító spray-ket, illóolajokat. Ez utóbbiak közül a legalkalmasabbak légúti megbetegedés esetén: borsmentaolaj, eukaliptuszolaj, teafaolaj, citromolaj.

Fulladás esetén, ha nincs otthon gyógyszer, a gyermeket hideg levegőre kell vinni, vagy a nyitott hűtő elé kell állítani lélegezni.

Fülgyulladás:

Meleg sós zokni: tegyünk egy zokniba annyi sót, amivel be tudjuk takarni a fájó fület. Mikróban (nem a legjobb módja, de a legegyszerűbb) melegítsük meg, és tegyük a gyermek fülére (VIGYÁZZUNK, hogy ne legyen túl forró). Ezt a gyerekek kifejezetten szeretik, nagyon jóleső érzés.

Csepegtetés: amennyiben el is van dugulva a fül, meleg olívaolajat, vagy babaolajat csepegtessünk a fülbe. Mindaddig ismételjük, amíg a dugulás nem oldódik.

Láz:

Nagyon gyakran megijedünk a láztól, pedig mára már az az elfogadott nézet, hogy amennyiben nem túl magas (38- 38,5 fok alatt), az jótékony hatással van a betegség leküzdésére, így nem szükséges csökkenteni.

Magas láz esetén azonban érdemes valamilyen készítményt alkalmazni, mert a hűtőfürdő és hidegvizes borogatás nem túl kíméletes (bár, ha bírja a gyermek, meg lehet próbálni).

3 napon túl sem múló magas láz esetében pedig mindenképpen fel kell keresni a gyermekorvosunkat.

Nem utolsó sorban minden betegségnek van valamilyen lelki oka is. A betegség a gyerekek esetében jó alkalom távol maradni az iskolai stressztől, kisebbek esetében jó alkalom együtt lenni anyával (az anya jelenléte, gondoskodása, már fél gyógyulás). Tehát nézzük a jó oldalát is, használjuk ki egy kis közös kuckózásra, ha van rá lehetőségünk.

Végezetül pedig itt van egy lista azokról a készítményekről, amelyek nálunk beváltak, de, mint írtam az elején, nem reklámozni akarok, csak ötletként írom, mi ezeket használjuk. Próbálgatni kell, alkatfüggő, hogy mi az aminek hatása van, nem biztos, hogy ezek mindenkinél beválnak.

C-vitamin: Cebion csepp, Cetebe, Aranymozsár C-vitamin

D-vitamin: Gal K2+D3

Multivitamin: Marslakócskák szirup, Energy Vitaflorin

Probiotikum: Energy Probiosan, piciknél BioGaia

Torokra: Energy grepofit spray, Negro cukorka (torokflóra helyreállítására probiotikum: BioGaia pharax)

Orrspray: Sinomarin, Aqua Maris

Köhögésre: HarMoni Kakukkfű szirup, Kaloba szirup, Neotuss pronatural

Légtisztításra: Energy Spiron spray

Köptető: ACC

Fülgyulladás: Energy Audiron

Vírusos légúti fertőzés: Energy Cistus complex

Bakteriális légúti fertőzés: Energy Vironal

Láz: Nurofen, Flamborin