Milyen módszerekkel fogunk együtt dolgozni?
Nincs két egyforma ember, ahogyan a gyermekeink is mind mások, saját személyiséggel rendelkeznek. Így nem gondolom, hogy egy-egy módszer önmagában tökéletesen megfelel minden gyermeknek.
Arra törekszem, hogy az állapotfelmérés és az első konzultációk során, minél szélesebb rálátást kapjak a a fennálló nehézségek, elakadások körülményeiről, lehetséges okairól.
A terápiát, ezek után, célzottan, az adott gyermekre, személyre szabottan dolgozom ki, kiválogatva a megfelelő módszereket, gyakorlatokat, foglalkozásokat.
Minden esetben szükséges a szülők közreműködése is, az esetek nagy részében, először velük ülünk le beszélni a kialakult helyzetről. Bizonyos esetekben, először a szülői hozzáállást, lelki egyensúlyt hozzuk helyre. Van, amikor ennyi is elég a változáshoz. Más esetekben, pl. hiányos idegrendszeri fejlődésnél, természetesen az elejétől kezdve a gyermek áll a központban.
A terápia elemeit be kell építeni a mindennapi életbe, minden nap gyakorolni kell. Ez nagyfokú tudatosságot és odafigyelést igényel az egész család részéről. Ám a kitartó munka, minden esetben meghozza a várt eredményt.
Ezekből fogunk válogatni:
VMI (Vizualizációs Módszer Intuícióval)
Gyors és hatékony elengedési technika, mely ötvözi a hagyományos eljárásokat a korszerű tudományos ismeretekkel. Belső megérzésre építő, aktív, éber módszer, mely a szándék erejével idéz elő gyors és tartós változást. Megalkotója Várnai Myrtill klinikai szakpszichológus és közgazdász. Azt tapasztalta, hogy a pszichológia szerint a tartós, mély változáshoz hónapokig, gyakran évekig kell dolgozni. Az út a változáshoz pedig általában hosszú és fájdalmas. Arra jutott, hogy erre a mai világban ma már nincs idő. Gyors, és hatékony eszközre van szükség. A módszere középpontjában az elengedés áll.
Tranzakcióanalízis
Eric Berne kanadai származású, amerikai pszichiáter elmélete: a viselkedés zavarait az emberek közötti érintkezés, az ún. tranzakciók alapján elemzi. Önmagunk külső megfigyelőiként és a tranzakciók ismereteivel, tudatosan tudjuk irányítani és jó mederbe terelni a társas érintkezés folyamát (jelen esetben szülő-gyermek, tanár-gyermek, szülő-tanár viszonylatban).
Delacato-módszer
Carl Henry Delacato philadelphiai neurológus elmélete szerint a mozgás és az idegrendszer fejlődése között szoros összefüggés van. A gyermek a mozgás tanulása során végighalad az evolúciós mozgásformákon (átfordulás, kúszás, mászás, négykézlábon járás…). Ha valamilyen mozgásformát a gyermeknek nem volt ideje begyakorolni, vagy kimaradt, az kihat a későbbi fejlődésre, és akár tanulási nehézségeket és magatartási problémákat is okozhat.
A terápia során a lemaradásokat úgy hozza be a gyermek, hogy a mozgás révén újraél korábbi életszakaszokat. Az idegrendszer esetleges elmaradásai felfejlődnek, rossz beidegződések korrigálódnak.
Edukinesztetika
Dr. Paul E. Dennison és Geil Dennison amerikai pedagógus házaspár dolgozta ki a kineziológia egyik legrégebbi ágát. Magyarországon Agytorna néven vált ismertté. A tanulási nehézségek hátterében gyakran az áll, hogy a tanulók, az agynak csak az egyik felét használják. Ez a módszer olyan egyszerű mozgásos gyakorlatokból áll, mely segíti összehangolni a két agyfélteke működését (teljes aggyal tanulás). A gyakorlatok hatására sokkal könnyebben megy a tanulás, a gyermek nyitottabbá válik, érdeklődőbb, önállóbb lesz. Javul a koncentráció is és nő az önbizalom.
Keleti mozgásformák
Jóga, chi-kung, do-in, légzésterápia, amelyek mind a testi-lelki egyensúlyt célozzák meg: az energiablokkok feloldásával, energiák megfelelő áramoltatásával a testben. Harmonizálja a test-lélek egységét, erősíti az immunrendszert, nyugtatja a lelket, növeli a stressztűrő képességet.
Stephens-Sarlós módszer
Dr. Stephens-Sarlós Erzsébet gyógytestnevelő, szenzomotoros terapeuta által kidolgozott módszer. Alapja, hogy a tanulási nehézségek, viselkedésbeli gondok, az eltérő idegrendszeri fejlődés, eredményei. Az elakadások, az érzékeléssel és mozgással kapcsolatos fejlődésben jelenthetnek zavart, elmaradást. Tünetei gyakran nagyon hasonlóak – és így könnyen összetéveszthetők a figyelemzavarral, hiperaktivitással, ADHD-val, autizmus spektrumzavarral, mozgáskoordinációs zavarral, dyslexiával, dysgrafiával, dyscalculiával. Gyakran, ezeket a tüneteket valójában a visszamaradt csecsemőkori reflexek, az elakadt szenzomotoros fejlődés okozzák. Ha idegrendszeri éretlenség áll a gond háttérben, a tünetek nagy része – sőt olykor a teljes probléma – bizonyos célirányos gyakorlatok végzésével megszűnik, vagy jelentősen enyhül.
Montessori módszer
Maria Montessori, olasz orvos és pedagógus nevéhez fűződő pedagógiai irányzat. Alapelve, hogy a gyermek nem egy kis felnőtt, hanem egy önálló, saját szükségletekkel rendelkező egyéniség. Célja az önállóságra, kreatív gondolkodásra nevelés, fenntartva a gyermek természetes kíváncsiságát. Hagyja, hogy a gyermekek saját tempójukban és saját módszereikkel fedezzék fel a világot. Ez bátorítja őket arra, hogy kezdeményezzenek, döntéseket hozzanak és megoldásokat találjanak. Az önállóság érzése növeli a gyermekek önbizalmát és önértékelését.